środa, 28 października 2015

Bazy Danych


1) Definicja - Zorganizowany zbiór informacji, zawierający jednolity rodzaj danych. Zbiór uporządkowanych, powiązanych ze sobą tematycznie danych zapisanych w pamięci komputera. Zestaw związanych ze sobą obiektów (tablic, formularzy, raportów, kwerend i zbiorów poleceń) utworzonych i zorganizowanych przez system zarządzania bazą danych.



2) Przykładowe zastosowania :

- Administracja państwowa


- Handel


- Szkoła


3) Typy BD

a) kartotekowa - baza danych złożona z jednej tablicy zawierającej jeden lub wiele rekordów, z których każdy zawiera jedno lub wiele pól. Każda tablica danych jest samodzielnym dokumentem i nie może współpracować z innymi tablicami, w przeciwieństwie do relacyjnej bazy danych.


b) relacyjnanazywamy bazę danych w postaci tabel połączonych relacjami.Baza danych składa się z tabel, tabele składają się z rekordów, rekordy składają się z pól. Pola mogą przechowywać elementarne dane, które są niepodzielne.


4) Struktura BD

a) tabele w bazie danych nazywamy zbiór rekordów opisujących obiekty np. pracownicy zawierających informacje o tych obiektach w sposób ujednolicony.

b) rekordypojedynczy wiersz w tabeli.

c) polanazywamy najmniejszą część rekordu, która przechowuje jedną daną.


d) relacje - po podzieleniu danych na tabele i zdefiniowaniu pól kluczy podstawowych trzeba wprowadzić do systemu bazy danych informacje na temat sposobu poprawnego łączenia powiązanych danych w logiczną całość. W tym celu definiuje się relacje między tabelami.


5) Systemy obsługi BD

- Microsoft Access


- MDB Viewer Plus


- FileMaker Pro




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz